Воднапірна башта початку ХХ ст. у Запоріжжі отримала статус пам’ятки архітектури

Суспільство | 19:56, 9.09.2022
 Поделиться

Поделиться в

Мінкульт вніс водонапірну башту початку ХХ ст., що знаходиться у Шевченківському районі Запоріжжя, до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Про це повідомили в ЗОВА, передає 061.
Водонапірна башта була зведена на початку XX сторіччя під час будівництва Другої Катеринославської залізниці, зокрема вузлової вантажо-пасажирської станції Олександрівськ ІІ. Вежа розташовувалась за 500 метрів від станції на землях залізниці і обслуговувала об’єкти залізниці. Вперше башта згадується у звіті про діяльність школи хутора глухонімих у 1904 році. Тоді повідомлялося, що вежа залізниці використовувалась для забезпечення хутора водою.
Восьмигранну башту з червоної цегли збудовано в псевдоготичному стилі, її висота близько 20 метрів, а товщина стін досягає метру. 

Після Другої світової війни вежа втратила своє стратегічне значення та більше не використовувалася за призначенням. Наприкінці 1990-х років земельна ділянка з вежою передана у міську власність, у 2018 році – у приватну. У грудні 2018 року депутати міської ради дозволили новому власнику ділянки побудувати торговий центр. Вежа опинилася під загрозою знесення. Шевченківський районний суд Запоріжжя наклав арешт на водонапірну вежу ХХ ст. Забудовник запевнив, що башту зносити не збирається. А у 2019 році під час будівництва торгівельного центру провели реконструкцію вежі. Тоді ж, у 2019 році, обласна влада надала вежі статусу щойно виявленого об’єкта архітектури і звернулась до Міністерства культури з пропозицією щодо занесення цього об’єкту до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 05.09.2022 № 317 башту занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за видом пам’ятки архітектури та категорією місцевого значення «Водонапірна башта Другої Катерининської залізниці» охоронний № 5019-Зп.
Як раніше писав 061, окупанти маніпулюють статусом української мови, розповідаючи фейки про її неповноцінність: пояснюємо, чому це брехня.
Джерело: 061.ua

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: