Провокації на ЗАЕС: про що брешуть окупанти

Суспільство | 10:51, 7.08.2022
 Поделиться

Поделиться в

Запорізька атомна станція більше п’яти місяців перебуває під контролем російських загарбників. Неодноразово повідомлялося про порушення усіх норм ядерної безпеки окупантами, розміщення важкої техніки та вибухівки прямо у машинному залі станції, а 5 серпня двічі за день поцілили не тільки біли території ЗАЕС, а вперше прямо по промисловому майданчику. Окупаційна влада через підконтрольні Telegram-канали і прокремлівські ЗМІ звинувачує в обстрілі найбільшої атомної станції Європи ЗСУ, а місцева і центральна влада України запевняють, що це робить саме російська армія. «Перевірено. Запоріжжя» розбирався, що не так з заявами окупантів.
Обстріли Запорізької ЗАЕС двічі за день: що говорять  окупаційна і українська влада
Telegram-канали окупаційної влади у Запорізькій области «Энергодарский Связной», «Южный Плацдарм» и «Владимир Рогов» ввечері 5 серпня опублікували дописи про обстріл території Запорізької атомної станції «бойовиками Зеленського».
«Українські бойовики здійснили черговий артилерійський обстріл території Запорізької АЕС. Під час перезмінки працівників ЗАЕС, близько 15 години, з підконтрольною українському злочинному режиму території націоналістичні підрозділи здійснили артилерійський обстріл території ЗАЕС. Внаслідок вчиненого терористичного акту обірвані дві лінії електропередачі, що підводять електроенергію до відкритого розподільчого пристрою потужністю 750 кВт, необхідного для забезпечення енергією та безпечного функціонування енергоблоків Запорізької АЕС. Наразі на місці обстрілу спалахнула пожежа, на гасіння якої прибули співробітники пожежної спеціальної частини», — говориться в  дописі каналу «Энергодарский Связной».
Через три години цей канал окупантів надав  уточнення про те, що «в ході обстеження території ЗАЕС встановлено, що влучення артилерійських снарядів припало на технічні приміщення водневого ресивера», пошкоджено технічні приміщення станції та трубопроводи.
Член так званої «головної ради Запорізької військово-цивільної адміністрації» Володимир Рогов на своєму однойменному каналі пізніше  написав про те, що «бойовики Зеленського завдали повторного артилерійського удару по Запорізькій АЕС».
«Перевірено Запоріжжя» похвилинно відслідкував заяви сторін і з’ясував, що першими про обстріл Запорізької АЕС повідомив єдиний оператор усіх атомних станції України – «Енергоатом». О 16.37 він  опублікували першу заяву про «прильоти» біля промислового майданчика
«5 серпня 2022 року, російські військові знову вдалися до провокацій. Внаслідок їхнього обстрілу о 14:30 зафіксовано три «прильоти» біля промислового майданчику ЗАЕС.  Ворог влучив у високовольтну лінію зв’язку 330 кВ ВРП автотрансформатора ЗАЕС – Запорізька ТЕС. Незважаючи на провокації рашистів, ЗАЕС продовжує працювати і видавати потужність в енергосистему України через лінії, які працюють. Відповідно до їхньої пропускної спроможності було ухвалене рішення щодо розвантаження та відключення від мережі одного із працюючих енергоблоків Запорізької атомної станції .Викидів та скидів радіоактивних речовин не зафіксовано», — говориться в повідомленні Енергоатому.

Через 6 хвилин після цієї заяви о 16.43 мер Енергодару Дмитро Орлов офіційно підтвердив на своєму Telegram-каналі інформацію про ракетний обстріл.
«Мешканці Енергодара! Зберігаємо максимальну обережність. Стережіться  провокацій окупантів, які відбуваються саме зараз! Зі сторони Запорізької  АЕС в напрямку житлових кварталів  Енергодара відбуваються обстріли. Чути  вибухи. Різниця між вильотом та прильотом становить всього близько 3 секунд.  В більшості мікрорайонів міста зникло світло. Також немає водозабезпечення, здебільшого припинив працювати  інтернет. Загарбники продовжують влаштовувати терор та наражати на небезпеку увесь цивілізований світ», — написав Орлов.
Він додав, що російські військові обстріляли Енергодар з РСЗВ. Загарбники розбомбили електропідстанцію «Луч». Внаслідок чого майже все місто (6 із 7 мікрорайонів) залишились без світла.
І лише після цих заяв української сторони, 5 серпня о 16.58 і  о 17.33 однотипні повідомлення про обстріл станції «бойовиками Зеленського» почали транслювати канали окупантів, а пізніше повідомлення «підхопили» на сайтах «РИА-Новости» «Интерфакс.ру», «Газета», «ТАСС», «RT»т» тощо.
В Енергоатомі через дві години після першого повідомлення, о 18.55,  надали інформацію про те, що було зафіксовано три «прильоти» безпосередньо на майданчик станції.
«Ввечері 5 серпня російські терористи вдруге обстріляли Запорізьку атомну електростанцію з РСЗВ. Три «прильоти» зафіксовані прямо на майданчику станції, біля одного з енергоблоків, де знаходиться ядерний реактор. Російські війська серйозно пошкодили азотно-кисневу станцію та об‘єднаний допоміжний корпус. Є ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин. Високою є пожежна небезпека. Наразі постраждалих немає. Перед обстрілами представники Росатома поспіхом покинули станцію. Ймовірно вони знали, що готується атака», — говориться в повідомленні оператора.
Після цього Міністерство закордонних справ України  виступило з офіційною заявою, в якій засудило російські обстріли Запорізької АЕС в Енергодарі.
«На фоні цинічної відеозаяви президента РФ на Оглядовій конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї про відсутність намірів РФ застосовувати ядерну зброю в Україні Росія вдалась до численних провокацій на ядерному об’єкті. Можливі наслідки влучання в діючий реактор рівноцінні застосуванню атомної бомби"», — говориться в повідомленні на офіційному сайті МЗС.

Президент України Володимир Зеленський присвятив своє вечірнє звернення подіям в Енергодарі.
«Окупанти створили чергову надзвичайно ризиковану ситуацію для всієї Європи – вони обстріляли Запорізьку АЕС, причому двічі за день. Це найбільша атомна станція на нашому континенті. І будь-які обстріли цього об’єкта – це відвертий і зухвалий злочин, це акт терору. Росія повинна відповідати вже за сам факт створення загрози для АЕС. І це не тільки ще один аргумент на користь визнання Росії державою – спонсором тероризму. Це аргумент і на користь того, щоб застосувати жорсткі санкції проти всієї російської атомної галузі – від «Росатома» до всіх пов’язаних компаній і осіб. Це питання суто безпеки. Той, хто створює ядерні загрози для інших народів, сам точно не здатний безпечно використовувати атомні технології», -  сказав президент.
Яка ситуація на ЗАЕС на сьогодні?
В пресслужбі Енергоатому 6 серпня повідомили про те, що ЗАЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.
«У результаті атаки на Запорізьку АЕС, на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист, відключений один із трьох працюючих енергоблоків. Залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, також високою є пожежна небезпека. Український персонал станції продовжує працювати та докладати усіх зусиль для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, а також ліквідації наслідків пошкоджень», — заявили в Енергоатомі.
В Генеральній прокуратурі України повідомили про те, що через ситуацію на ЗАЕС вже розпочали розслідування за статтею про порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України). Справою займаються слідчі управління СБУ у Запорізькій області.
Голова Запорізької ОВА Олександр Старух висловив думку, що російські війська з цими прильотами по станції готували провокацію,
«Відбулася підготовлена, на наш погляд, провокація. Спочатку були заяви на міжнародному рівні від МАГАТЕ, які були поширені у західних виданнях про втрату контролю та проблеми на АЕС. Разом з тим, цитували ту сторону, що нас здивувало. Вони говорили, що все гаразд і звинувачували наші збройні сили, що вони обстрілювали станцію, що само по собі абсурдно. Для того, щоб провокації підтвердити, було завдано обстрілів, пошкоджено дві лінії електромереж  150 та 330 кіловольт, відбулося загорання, воно було ліквідовано працівниками ДСНС. Було виведено з роботи 4-й блок ЗАЕС. Ворог свідомо йде на загострення ситуації навколо ЗАЕС. Окупанти намагаються створити картину того, що українці такі ж дикуни, як і сили загарбників. На минулому тижні вони показали своє вкрай варварське ставлення до військовополонених і таким чином планують спровокувати наших військових на аналогічні зустрічні дії, щоб у західних країн зникла мотивація втручатися у конфлікт», -  повідомив Олександр Старух під час національного телемарафону.

В компанії Енегоатом заявили, що російські військові здійснюють артилерійські обстріли Запорізької АЕС, бо хочуть зруйнувати її інфраструктуру та від’єднати її від енергосистеми України, щоб знеструмити південь.
Мер Енергодару Дмитро Орлов в ефірі телемарафону розказав про те, що міська влада прогнозує наступну хвилю бажаючих виїхати, у тому числі і серед працівник атомної станції.
“Паніка серед мешканців є і ми розуміємо, що буде наступна хвиля для бажаючих евакуюватись. Може виникнути проблеми із фахівцями, які забезпечують атомну станцію. Ми вже маємо відтік фахівців, які не вважають, що подальша робота на станції може бути безпечною. Не виключається ядерна та радіаційна загроза”, — сказав він. 
За повідомленням видання The Insider,  російські військові замінували машину залу одного з енергоблоків ЗАЕС. З посиланням на cвої джерела,  вони стверджують, що відбулося мінування території навколо ЗАЕС. Це підтвердив   і мер Енергодару Дмитро Орлов. Крім того, біля села Водяне, найближчого до станції, стоять батареї «Градів». А ворожі міни і боєкомплект російські солдати зберігають у безпосередній близькості до енергоблоків, під естакадами. Причому частина боєкомплекту знаходиться всередині енергоблока.
Президент Енергоатому Петро Котін в інтерв’ю  НВ 5 серпня розказав про наслідки для населення, якщо ракета все ж таки поцілить у реакторне відділення. Він впевнений, що через військові дії може статися такий же вибух, як в Чорнобилі.
«Якщо ракета поцілить у реакторне відділення, проб’є бар’єри (бетон, металеве облицювання) і потрапить у реактор чи в басейн ядерного палива, тоді ситуація буде інакша — порушиться цілісність і ядерний матеріал буде виходити і розповсюджуватися. Але не так просто реакторне відділення пробити. Одна ракета не проб’є, але 2−3 проб’ють. Якщо порівняти з Чорнобилем, то там весь матеріал був в одній компактній зоні. І після цього паровим вибухом все це розкидало. Якщо в Запорізьку АЕС прилітає ракета, то все залежить від того, куди вона поцілить. Якщо в реактор, проб’є кришку і вдарить по цьому матеріалу в центр, то його також розкидає, як і в Чорнобилі. Якщо вона поцілить в 1−2 касети, то тоді це будуть набагато менші наслідки», — сказав Петро Котін.
Не залишився осторонь і гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, котрий вже чотири місяці намагається очолити місію експертів з безпеки та гарантій на Запорізьку атомну електростанцію…
"Я вкрай стурбований вчорашнім обстрілом найбільшої в Європі атомної електростанції, що підкреслює цілком реальну небезпеку ядерної катастрофи, яка може загрожувати здоров’ю населення та навколишньому середовищу в Україні та за її межами", — говориться   в заяві Гроссі на сайті МАГАТЕ.

Що передувало обстрілам по ЗАЕС
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гроссі 29 липня в інтерв’ю  DW повідомив, що він «стурбований інформацією про те, як російські війська поводиться з персоналом захопленої Запорізької атомної електростанції». Він пообіцяв обговорити із генсеком ООН питання про організацію місії на ЗАЕС.
Цю ідею дуже позитивно сприйняла окупаційна влада, а колаборант, який називає себе головою військово-цивільної адміністрації регіона Євгеній Балицький записав відеозвернення з цього приводу, де сказав, що він залюбки покаже, в яких надійних руках тепер перебуває станція.

При цьому радник глави Офісу президента Михайло Подоляк   розкритикував Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) за недостатню реакцію на захоплення та використання з військовою метою Запорізької атомної електростанції російськими окупантами.
"Росія захоплює найбільшу АЕС Європи, бере в заручники працівників іобстрілює звідти мирні міста, щоб Україна не могла бити у відповідь. Під загрозою пів Європи. Добре, що МАГАТЕ реагує хоча б після першої шпальти у The New York Times. Ця система світової безпеки справді не працює – давайте нову", – написав Подоляк у Twitter 1 серпня.
Цього ж дня, 1 серпня, Держсекретар США Ентоні Блінкен  дав пресконференцію у штаб квартирі ООН у Нью-Йорку. США вважають “вершиною безвідповідальності” використання території Запорізької АЕС у якості військової бази, а також для обстрілів українських військових.
«Звичайно, українці не можуть стріляти у відповідь, щоб не сталася жахлива аварія на АЕС», — зазначив Ентоні Блінкен, Держсекретар США.
За словами Блінкена, росія використовує найбільшу атомну станцію України, у якості “ядерного щита”.
Джерело: 061.ua

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: