Продовольча безпека: що відбувається на полях Запорізької області, — ФОТОРЕПОРТАЖ

Суспільство | 19:25, 1.06.2022
 Поделиться

Поделиться в

У Запорізькому районі аграрії завершили сіяти ранні зернові культури. Фермери збільшили посів ярого ячменю у 2,6 рази, а посів ярої пшениці — в 4,7 разів. У той час на захоплених територіях нашої області ворог знищує аграрну інфраструктуру, викрадає техніку, паливно-мастильні матеріали, зерно, а також змушує фермерів співпрацювати з окупантами. 
Сьогодні керівник обласної військової адміністрації Олександр Старух побував в одній з агрофірм Запорізького району та ознайомився з ходом сільськогосподарських робіт.
Що відбувається на полях та які проблеми є у аграріїв — далі в репортажі 061. 
“Життя продовжується, хоча війна триває. Але ми розуміємо, що без їжі довго не витримаємо. Кожен захищає країну на своєму місці. Продовольча безпека — важлива проблема. Ми формували стратегічний продовольчий запас. 400 мільйонів людей в світі, особливо в країнах Африки та Близького Сходу, харчувалися за рахунок нашого зерна. Але на сьогодні склалася така ситуація, що це зерно може туди й не потрапити”, — говорить голова області. 

Він пояснює, що країна-агресор заблокувала порти і люди не мають можливості вивезти продукцію. 
“Ми запропонували ООН аби вони викупили зерно на окупованій території у наших фермерів, як треті особи, аби виконувати продовольчу програму. Другий варіант — виключити росію із складу ООН, бо вони провокують міжнародну гуманітарну катастрофу”, — зазначив Олександр Старух.
Також він акцентував увагу, що сьогодні дуже важливо фіксувати усі злочини, які чинять окупанти: пошкоджена або вкрадена техніка, викрадене зерно, знищені поля — все це є приводом для відкриття кримінальних справ. 
Одне з таких фермерських господарств, що зазнало значних втрат через дії загарбників, нині було змушено виїхати з Оріхівської громади, яка перебуває під постійними обстрілами. Його очільник — Геннадій Марич — розповів, що до війни вони обробляли 18 000 га землі, а сьогодні покинули 7000 га землі у Пологівському районі і працюють на полях в Запорізькому районі. 

“Ми не обробляємо, бо йдуть воєнні дії. Ми посіяли озимі культури, але вони пропадуть, бо ми в поля вже не заїдемо, вони заміновані. Ми вивозимо техніку з Оріхова, 50% якої — розбито. Вивозимо продукцію, яка лежить на розбомлених складах. Евакуюємо людей”, — каже він і додає, що зерно нового врожаю треба буде десь зберігати, але склади зайняті врожаєм 2021 року. 
“Якщо нам допоможуть розблокувати наші порти, то ми його вивеземо, якщо ні — залізницею ми не зможемо вивезти (обсяг великий — ред)”, — каже Марич. 
На його підприємстві працює 42 механізатори, 10 з них — з Оріхова. Зараз на полях завершується обробка гербіцидами для знищення бур’яну. 

“До війни в нас були нічні зміни, а зараз працюємо з 4-ї години ранку. Кількість робочого часу зменшена. Наші основні культури — соняшник, горох, озима пшениця, озимий ріпак, ячмінь. Ми планували 10% нашої площі засіяти горохом, але не встигли забрати насіння у виробника, не вносили селітру (рідке добриво) в цьому році, бо не встигли закупити. Тож, може погіршиться планова врожайність пшениці”, — розповідає головний агроном підприємства Сергій Костенко. 
На полі працює механізатор Артур Борисов. Чоловік каже, що кожен день чують постріли, але роботу не зупиняють. “Чекаємо на дощі”, — каже він. Родина Артура зараз у Польщі, а він — на аграрному фронті. 

Наразі, на 8 елеваторах в області зберігається  205 тисяч тонн зернових, бобових та олійних культур. У той час як потреба всього регіону в продовольчому зерні складає 220 тис. тонн, для підконтрольної території річна потреба складає 100 тис. тонн зерна, тобто область буде з хлібом. 
Виконуючий обов’язки директора Департаменту агропромислового розвитку ЗОВА Микола Вініченко розповідає, що окупанти не випускають продукцію та змушують фермерів продавати її на території Криму.
“Багато аграріїв з окупованих території звертається до нас з тим, що в них викрадають техніку, викрадають зерно з елеваторів, заставляють їх підписувати договори про співпрацю. Люди питають, що їм робити. Ми кажемо, аби реєструвати все це, звертатись в СБУ”, — каже Вініченко. 

За його словами, сьогодні в Мелітополі на елеваторі лежить 30 000 тонн зерна. Окупанти “дали” фермерам 4 дні. Говорять, якщо за цей час його не вивезуть, то заберуть зерно. 
Також є інформація про те, що людям пропонують працювати за схемою “30 на 70”. Це значить, що агресор залишить фермерам 30% врожаю, а 70% — забере. 
Фермери кажуть, що їм дуже потрібно аби запрацювала логістика (зелений коридор) і нагадують, що область була в трійці по експорту зерна та соняшникового масла. 
“Ніхто не розраховував на війну”, — додають вони.
Джерело: 061.ua

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: