Як впливає реформа вищої освіти на Енергодарський інститут?

Общество | 20:08, 16.07.2018
 Поделиться

Поделиться в

В українських вищих навчальних закладах триває приймальна кампанія. В Енергодарському інституті імені Рема Хеноха для випускників 9 класів завершився прийом документів у коледж, натомість розпочався розгляд документів від випускників 11-х класів,  а також тих, хто бажає вчитися на заочному відділенні. Таким чином прийом триватиме до середини серпня.

А ми зустрічалися з директором ЕІДМУ, кандидатом наук з державного управління, доцентом Володимиром Ткаченком. Обговорювали, як впроваджується реформа вищої освіти в нашому інституті. Торкнулися таких тем: надання вишам автономії, конкурентоспроможність українських навчальних закладів, вимоги до якості знань. Однозначно, інститути та університети України вимагають змін. Володимир Сергійович почав з нагадування про Болонську систему, до якої Україна приєдналася в 2005 році.

«Цей процес спрямований на покращення якості освіти у країнах процесу, удосконалення навчальних програм, збільшення мобільності студентів, поліпшення умов на ринку праці. Співставлення навчальних програм дає можливість, наприклад, бакалаврам отримувати ступінь магістра в іншому виші іншої держави, — пояснює Володимир Ткаченко. Українські випускники вишів з 2005 року отримують так званий єврододаток до диплому — перекоадений англійською мовою перелік навчальних дисциплін. Щоправда, подекуди диплом потребує нострифікації, адже в кожній країні діє своє законодавство»

З 2015 запрацював новий «Закон про вищу світу» – базовий документ для українських вишів. Згідно з ним, інститути та університети отримали більшу автономність — з одного боку, а з іншого — відповідальність за своїх випускників. Так, відтепер виш може сам вирішувати питання, які раніше були в компетенції МОН, а також мають право складати начальні програми, вирішувати, яким спеціальностям навчати з огляду на особливосі потреб регіону.

Змінилася кваліфікаціна система: на зміну «спеціалістам» прийшли бакалаври та магістри, а кандидати докторів наук стали докторами філософії — на євроатлантичний манер.

Випускники технікумів, коледжів та училищ, ймовірно, з молодших спеціалістів перетворяться на молодших бакалаврів, але поки що це питання не врегульоване. Роботі нашого коледжу це не стане на заваді. Принаймні, Володимир Сергійович якогось серйозного потрясіння не очікує, але до змін освтіяни готуються. Хоча в 2018 та 2019 році набір буде йти так, як і раніше.

 

Реформою передбачені розвиток та підтримка молодіжного самоврядування та студентських рад. Дійсно, студентське життя має бути цікавим та продуктивним! А от батьків абітурієнтів сьогодні більше  цікавить зовнішнє незалежне оцінювання, яке в Україні є основною вимогою для вступу до вишу.

Володимир Ткаченко пояснив, що не в усіх країнах Болонського процесу діє таке правило. В сусідній Польщі інша критерії вступу, там результатів ЗНО не вимагають. І це — одна з причин, за якою випускники яких навчала Україна за державний кошт, потім поступають вчитися у Польщі, і там же ж залишаються жити й працювати, піднімаючи економіку іншої країни… Кількість студентів, яких ми втрачаємо, налічує до 5о тисяч осіб.

Інститут імені Рема Хеноха працює в Енергодарі з 2005 року. Яку місію виконує  цей вищий навчальний заклад?

Володимир Ткаченко висловив свою точку зору: «Основне завдання — це надання якісних освітніх послуг. А от місія — це понятя більш глибинне… Я вважаю, що наш інститут — це регіональний науково-освітній комплекс. Сьогодні всі люди, які мають наукові ступені і мешкають в нашому район (який налічує біля 100 тисяч осіб!) так чи інакше пов’язані саме з ЕІДМУ: працюють у нас чи є позаштатними співробітниками»

Інститут є своєрідним осередком інтелектуального розвитку в нашому регіоні. Володимир Ткаченко розуміє це як певну соціальну відповідальність – перед молоддю та майбутнім Енергодара.

В ЕІДМУ може навчатись близько 100 студентів — в інституті та коледжі, на денній та заочній формі. Всі кафедри та спеціальності належним чином акредитовані, мають позитивні висновки Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Викладають, як і вимагається НАЗЯВО, науковці відповідної кваліфікації, тобто — доктори філософії.

Великі національні виші, як правило, мають представництва у провінційних містах, в тому числі – і в Енергодарі. Чи здатен ЕІДМУ конкурувати з іменитими вищими навчальними закладами?

На це питання Володимир Ткаченко відповів: «В Енергоарі працюють два містоутворюючі підприємства, які потребують інженерних кадрів. Такі спеціальності пропонують декілька вишів України. Так, вони мають представництва в нашому місті. Але інститут імені Рема Хеноха не готує таких фахівців. У нас можна обрати гуманітарну спрямованість. Тож конкуренція виникає лише тоді, коли виші типу Львіської політехніки або ЗНТУ пропонують навчати юристів, менеджерів тощо»

Результати реформи в галузі освіти можна буде побачити лише у досить відділеній перспективі. Але вже сьогодні ми відчуваємо, що вектор  не змінився – Україна продовжує рухатися в напрямку Європи, а Болонський процес триває. І Енергодарський інститут приймає виклики освітньої реформи.

Фото: Энергодарский институт — ЭИГМУ «КПУ»

 

 

 

 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: