Третього вересня в Енергодарі запрацює Центр первинної медико-санітарної допомоги

Общество | 10:57, 29.08.2018
 Поделиться

Поделиться в

З 3 вересня 2018 року в Енергодарі розпочинається важливий етап трансформації системи охорони здоров’я. Зокрема, починає діяти Комунальне некомерційне підприємство «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Енергодарської міської ради. З новим Порядком надання ПМД можна ознайомитись на сайті МОЗ.
ДІАГНОСТИКА, ЛІКУВАННЯ
Сімейні лікарі, терапевти і педіатри спостерігатимуть за станом здоров’я пацієнта, встановлюватимуть діагноз та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння. За потреби лікар даватиме направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги – отоларинголога, ендокринолога, хірурга тощо. Так само терапевти, педіатри та сімейні лікарі вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями і станами.
Сімейний лікар може вести пацієнтів будь-якого віку, педіатр – дітей від народження і до 18 років, терапевт – віком від 18 років і старших.
АНАЛІЗИ І ДОСЛІДЖЕННЯ
На рівні первинної медичної допомоги до пакету послуг входять такі аналізи і дослідження:
—  загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
—   загальний аналіз сечі;
—   глюкоза крові;
—   загальний холестерин;
—   вимірювання артеріального тиску;
—   електрокардіограма;
—   вимірювання ваги, зросту, окружності талії;
—   швидкий тест на вагітність;
—   швидкий тест на тропонін;
—   швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.
Інші дослідження та аналізи виконуються за направленням лікаря у закладах спеціалізованої допомоги.
СПОСТЕРЕЖЕННЯ ВАГІТНОСТІ ТА ДІТИ ДО ТРЬОХ РОКІВ
Сімейний лікар або терапевт може вести неускладнену вагітність. Лікар може взяти вагітну на облік до 12 тижнів, за необхідності направить до акушера-гінеколога. У потрібний час направить до пологового будинку.
Після народження дитини педіатр або сімейний лікар має проводити планові обов’язкові огляди, навіть коли дитина здорова: 10 оглядів лікаря та 6 оглядів медсестри у перший рік життя дитини, два огляди – у 2 роки та один огляд – у 3 роки.
ВАКЦИНАЦІЯ
Лікар має відстежувати проведення вакцинації дітей та дорослих за календарем щеплень. Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.
ОБОВ’ЯЗКОВІ ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ
Новий Порядок надання первинної медичної допомоги передбачає профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань.
Щороку:
• цукровий діабет: особи віком 45 років і старші; всі особи незалежно від віку — при факторах ризику;
• ВІЛ: особи віком 14 років і старші — при факторах ризику;
• туберкульоз: усі особи незалежно від віку — при факторах ризику.
Раз на два роки:
• рак молочної залози: жінки віком 50–69 років, жінки віком від 40 років — при факторах ризику.
Раз на один-два роки, залежно від факторів ризику:
• гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання: жінки віком 50 років і старші, чоловіки віком 40 років і старші;
• колоректальний рак: жінки і чоловіки віком від 50 років;
• рак передміхурової залози: чоловіки віком від 40 років залежно від ступеня ризику.
Фактори ризику для кожного випадку викладено у Порядку надання ПМД.
Важливою буде роль лікаря «первинки» і в запобіганні хворобам. Лікар має вчасно виявити ризики для здоров’я. Також серед його обов’язків — консультування з метою подолання шкідливих звичок та ведення здорового способу життя.
РЕЦЕПТИ НА ЛІКИ
Рецепти на ліки, в тому числі за програмою «Доступні ліки», також виписуватиме лікар первинної ланки.
ВІЗИТИ ДОДОМУ ТА НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА
Лікар самостійно визначатиме необхідність візиту до пацієнта додому залежно від медичних показань. Лікар може телефоном дати поради щодо полегшення стану, а пізніше, під час прийому в закладі, направити на аналізи та дослідження, уточнити діагноз та призначити необхідне лікування. Лікар також може за необхідністю викликати екстрену допомогу до хворого.
Невідкладна допомога при гострих станах і раптовому погіршенні стану здоров’я надаватиметься в медичному закладі.
ПАЛІАТИВНА ДОПОМОГА І МЕДИЧНІ ДОВІДКИ
У компетенції лікаря «первинки» також окремі послуги паліативної допомоги: спостереження та оцінка стану важкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування больового синдрому.
Лікар «первинки» також видає довідки, лист непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи тощо.
ВИКЛИК ЛІКАРЯ
Рішення про необхідність візиту приймає лікар за медичними показаннями.
В робочий час краще звернутися за допомогою безпосередньо до медичного закладу, ніж викликати лікаря додому. За час, витрачений на виклик додому, лікар, за орієнтовними підрахунками, міг би проконсультувати мінімум у шість разів більше пацієнтів.
Є дослідження, які свідчать, що лікар робить утричі більше помилок під час консультації пацієнта вдома. Коли лікар приймає у своєму кабінеті, він на власній території, сконцентрований на консультації, йому доступні ширші діагностичні можливості. Для консультацій вдома обов’язково необхідна попередня комунікація лікаря з пацієнтом (телефонний зв’язок). Отримавши виклик, лікар з’ясує причину виклику, ваш стан, попросить виконати елементарні маніпуляції та виміри (пульс, тиск, дихання), а вже після отриманих даних вирішить: виїхати на місце, терміново викликати «швидку» чи рекомендувати прийом певного препарату, попросить контролювати стан протягом певного часу або приїхати на прийом самостійно. Це питання тривалого навчання як медиків, так і пацієнтів.
    З 3 вересня 2018 року запрацюють телефони реєстратури КНП «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Енергодарської міської ради: 5-38-95, 5-38-96.
Джерело: сайт міськради

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: