Медична реформа: як це працює?

Общество | 22:30, 16.05.2018
 Поделиться

Поделиться в

З початку квітня в Україні запрацювала медична реформа. Вона буде проходити в кілька етапів. Розпочали з первинної ланки, з впровадженням якої у українців з’явилося багато питань. Команда ВЭнергодаре.info побувала на прес-конференції із заступником міністра охорони здоров’я Павлом Ковтонюком, який розповів про тонкощі медичної реформи.

— Суть медичної реформи – оплачувати результат роботи лікарів. На первинці у кожного лікаря будуть свої пацієнти, які реально довіряють йому. Тобто, лікарю будуть платити за довіру, — наголосив Павло Анатолійович.

На пацієнта, який підпише декларацію із лікарем, Національна служба здоров’я буде виділяти 370 грн. на рік. Але перераховувати гроші установа буде не лікарю, а до лікарні, в якій він працює. В цю суму входить робота лікаря та медсестри, комунальні витрати. Для повноцінної роботи закладу  на початку реформи цієї суми буде недостатньо. До вирішення цих питань має залучитися і місцева влада. А вже з 2020 року медичний заклад має перейти на самофінансування.

Не дивлячись на побоювання українців, все ж таки вони охоче підписують декларації. Вже понад 1,5 млн. громадян обрали своїх лікарів, це приблизно 150 тис. декларацій на день. Але мешканці Запорізької області не поспішають, знаходяться у середині списку. Павло Ковтонюк зазначив: не всі заклади хочуть приєднуватися до Національної служби здоров’я, але вибору у них немає. Рано чи пізно всі будуть працювати у системі.

Доля спеціалізованих медсанчастин

Щодо нашої ГУ СМСЧ № 1, заклад теж перейде до комунальної власності, але не одразу:

— Треба розуміти, що спеціалізовані медсанчастини були створені підприємствами для персоналу як додаткова послуга. Логіка підказує, що вони мали б і займатися нею. Але чомусь всі ці лікарні передали державі. В 2015 році була прийнята постанова КМУ, згідно якої ці медичні частини передавалися місцевій владі. Тож на місцевому рівні потрібно вирішувати, як розпоряджатися такими установами. Цей перехід триває досі. Є вибір — або ГУ СМСЧ№1 візьме під своє крило підприємство, що його створило, або медсанчастина стане частиною мережі. При МОЗі не залишиться жодної медсанчастини — наголосовив  Павло Ковтонюк.

Медичне страхування

Журналісти цікавились, чи повинні пацієнти страхуватися. Як пояснив заступник міністра охорони здоров’я України, в нашій країні викривлене поняття про медичне страхування. Більшість людей впевнені, що потрібно купувати поліс страхової компанії. Насправді, це одна з десятків можливостей. Купівля полісу популярна лише у пострадянському просторі. В Україні діє британська модель страхування – через податки. Всі ми сплачуємо податки, саме з цієї суми і буде відраховуватися внесок на медицину.

Чи будуть реформувати ланку невідкладної допомоги?

Будуть. Але не в цьому році. Як виявилося, саме зараз в цій галузі ніякого реформування не відбувається. На даний час тільки готуються пропозиції на наступний рік.

Відповідальність за лікування

Якщо будуть скарги на роботу лікаря, вони будуть розглядатися Національною службою здоров’я. Держава платить за послугу і контролює її. Лікар повинен лікувати за протоколом. Відтепер скарги приймаються і в електронному вигляді. Форму заповнення можна знайти на сайті МОЗ України.

Про госпітальні округи

Це не відноситься до первинної медичної допомоги. Але вже можна сказати, що такі лікарні теж будуть отримувати гроші за пацієнтів. Зараз в Україні дуже багато незавантажених лікарень. Можна їх просто закрити, але в нашій країні вирішили йти іншим шляхом. Місцева влада та громада повинні обговорити відкриття госпітальних округів: признатися, в лікуванні яких хвороб та чи інша лікарня найсильніша, та розподілити спеціалізації. Але не можна просто намалювати на карті коло і сказати, що це буде госпітальний округ. Потрібно враховувати розташування лікарень, проїзд до них. З часом їх можна буде перемістити.

Як просувається реформа в Енергодарі?

Тим часом нашим містом ширяться чутки про те, що вже час бігти до лікаря та заповнювати декларації. Нібито якщо не встигнеш зробити це до 1 –го червня – залишишся без права звернутися за безкоштовною медичною допомогою. Раніше ми писали про те, що енергодарці зможуть підписувати декларації з 1- го липня.

Коли чекати змін?

Нагадаємо, 15 березня в нашому місті було створено комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги». Медзаклад буде знаходитися у приміщенні дитячої поліклініки.  В.о. директора Центру стала Галина Ганжа. Вона зустрілася із журналістами і розповіла про те, що заклад наразі не підключився до системи eHealth. Поки обслуговування населення буде здійснюватися без змін.

— Заповнювати електроні декларації енергодарці зможуть лише тоді, коли Центр первинної медичної допомоги підключиться  до електроної системи eHealth. На програмне забезпечення та підключення до цієї системи потрібно близько 780 — 790 тис. грн. Фінансування має здійснюватися з міського бюджету, рішенням сесії, -розповіла Галина Валентинівна.

Наша співрозмовниця сумнівається, що до 1 липня Енергодарський Центр первинної медичної допомоги встигне отримати ліцензію на медичну практику.Скоріш за все, це буде зроблено під час другого етапу підключення – у жовтні.

Поки енергодарці можуть повідомити лікаря, з яким планують підписати декларацію, про намір лікуватися у нього. Лікар запише своїх майбутніх пацієнтів у блокнот для спрощення подальшої комунікації. І тільки коли медичний заклад підключиться до електронної системи, енергодарці мають принести пакет документів до реєстратора у лікарню, де буде підписано декларацію. Із собою потрібно взяти оригінали і копії паспорта, ідентифікаційного коду та мобільний телефон. Для дитини — свідоцтво про народження та ідентифікаційний код одного з батьків і дитини. Енергодарці можуть підписати декларацію з будь-яким сімейним лікарем, терапевтом, педіатром, незалежно від місця реєстрації.

Хто буде працювати в Центрі первинної допомоги?

До сімейного лікаря можуть записуватися як дорослі, так і діти. Якщо лікар має спеціальність терапевта, укладати угоду з ним можуть лише дорослі пацієнти. До педіатрів – тільки діти. Згідно з положенням про порядок надання первинної медичної допомоги, в первинну ланку медичної мережі більше ніхто не повинен входити. Але за фінансової підтримки місцевої влади планується залучити до роботи в центр вузьких спеціалістів  –офтальмолога, отоларинголога, гінеколога, хірурга, невролога. Як пояснила Галина Ганжа, ці спеціалісти потрібні для того, аби якість надання медичних послуг в нашому місті не погіршилася. Наприклад, педіатру потрібен деякий час для того, щоб навчитися вести фізіологічну вагітність.

Галина Валентинівна має намір відкрити відділення денного стаціонару, закупити портативний рентген та УЗД –апарат.

Але сімейних лікарів в Енергодарі не вистачає. Сьогодні з владою ідуть перемови щодо залучення молодих фахівців до нашого міста. На даному етапі це питання залишається відкритим.

Що стосується зарплатні лікарів, поки енергодарський Центр медичної первинної допомоги не зареєструється в Національній службі здоров’я, глобальних змін не відбудеться. Заробітна плата буде встановлюватися згідно тарифної сітки. З початком роботи з деклараціями гроші лікарям будуть нараховуватися залежно від кількості пацієнтів.

Причини бунту

Більшість пам’ятає, як в минулому році медики Енергодара виходили на мітинг – протест. Тоді вони були проти створення центру первинної медичної допомоги. Що змінилося сьогодні?

— Зі сторони нашого Міністерства дуже пізно виходять всі Постанови та роз’яснення. Спочатку виходять загальні фрази. Наприклад, з 1-го квітня 2018р. почалася вся підписна кампанія, а Наказ «Про затвердження порядку надання первинної медичної допомоги» вийшов 19 березня 2018 р. Тобто за 9 днів ми повинні були відпрацювати Наказ — розібратися в ньому. Якби роз’яснення були надані заздалегідь, у медпрацівників, скоріше за все,  непорозумінь у цьому питанні не з’явилося б, — пояснила Галина Ганжа.

Фахівці, з якими ми спілкувалися, впевнені – впровадження медичної реформи дасть можливість контролювали гроші призначенні на лікування та отримати якісні медичні послуги. Треба зрозуміти, що реформа не буде швидкою, її прийняття затягнеться не на один рік. Але, якщо просуватися маленькими кроками, все запрацює.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: